درباره ما

اگر به دنبال تحولات عمیق اجتماعی و فرهنگی در شیوه‌ی نگرش افراد یک جامعه و مستحکم کردن پایه‌های فرهنگ خود و شناخت نقاط ضعف و قوت سایر فرهنگ‌ها برای درس‌آموزی هستیم، چاره‌ای جز سرمایه‌گذاری بر روی کودکان و نوجوانان، که آتیه سازان فردای این مز و بوم هستند، نداریم.

تحولات جهانی نشان دهنده‌ی این موضوع هستند که همواره هر نوع پیشرفت و تغییر و هرنوع انقلاب فرهنگی ـ هنری و صنعتی، فقط و فقط در گرو سرمایه‌گذاری بر روی نگرش انسان ها و به خصوص کودکان و نوجوانان آن سرزمین توسط خانواده‌ها و نخبگان جامعه میسر بوده و هست. واژه هایی نظیر: آزادی، استقلال، عدالت اجتماعی، تمدن 2500 ساله، فرهنگ و تمدن اسلامی و…، به خودیِ خود امید و آرزوهای یک ملت را محقق نمی کنند. تحقق آنها نیاز به توسعه و پیشرفت اقتصادی ـ اجتماعی و فرهنگی دارد، و پیشرفت در این زمینه ها، فقط با فداکاری و ایثارهای اجتماعی امکان پذیر است.

امروزه که دنیای رسانه‌های کشورهای استعمارگر، شیوه‌ی جدیدی از تهاجم و تغییر ذائقه‌ی مردم کشور های در حال توسعه را هدف گرفته‌اند، بر ما است که حداقل با برنامه‌ریزی و تفکر خلاقانه و عشق به وطن و شناخت نقاط مثبت و ضعف فرهنگ خودمان، سرعت روند تأثیرگذاری این پدیده‌ی قرن بیستم را کندتر کنیم و این فقط در راستای خرد و خردورزی و دانش افزایی در بین نسل جوان تحقق می‌یابد. هنر، این درّ پر بهای تمدن بشری می‌تواند دستمایه‌ای شود برای خرد و خردورزی و برای ارتباطی صلح آمیز و تأثیرگذاری و تأکید بر رشد و توسعه یافتگی.

پس بر ما است که با توسعه‌ی فعالیت‌های فرهنگی ـ هنری، راه احترام به حقوق شهروندی، احترام به الگوهای بومی، احترام به خانواده، احترام به فعالیت‌های گروهی و در یک کلام رعایت اخلاقیات و رشد انسانی را هموار سازیم.

***

فصلنامه فرهنگی ـ هنری گلبانگ وابسته به موسسه­ ی فرهنگی ـ هنری بسته نگار سپاهان، با رویکرد آشنا سازی کودکان و نوجوانان با موضوعات فرهنگی و به خصوص هنری، فعالیت خود را از سال 1396 به صورت سراسری (کشوری) و به عنوان اولین و تنها فصلنامه تخصصی هنر برای کودکان و نوجوانان آغاز نمود.

همکاران:

ندا جعفری ـ منیره رفیعیان ـ آذین رحمت پناه

فرشته صادقی ـ پریسا عبدی ـ آرزو صادقی

شهرزاد منصوری ـ راضیه قائیدی ـ سحر عظیمی

گلبانگ

اولین فصلنامه تخصصی هنر برای کودکان و نوجوانان

صاحب امتیاز: مؤسسه فرهنگی هنری بسته نگار سپاهان

مدیر مسئول و سردبیر: مجید رفیعیان

مدیر هنری و طراح گرافیک: محمدرضا حافظی

شورای تصویرگران: آذین رحمت پناه ـ مهسا نصر ـ آرزو صادقی